Figy
Ponuka vysoko mrazu odolných a veľmi úrodných odrôd

Figa 'Brown Turkey' je dobre odolný figovník voči chladnému prostrediu s vynikajúcimi plodmi.

Turca je s obľubou pestovaná nakoľko má plody vynikajúcej chuti, má energický rast a dosahuje bohaté úrody chutného ovocia.

Figovnik Bornholm´s Diamant spoľahlivo rastie a plodí veľké plody aj v klimatických podmienkach strednej Európy.

Mrazuvzdorná, samoopelivá odroda, ktorá bola vyšľachtená v švajčiarskych Alpách

Figovník Black Mission je jednou z najčastejších pestovaných odrôd figovníka.

Figa Bornholm´s diamant spoľahlivo rastie a plodí aj v klimatických podmienkach strednej Európy. Plody ma veľké o hmotnosti 120 g a viac. Ročne ma dve...

Figovník "Panache," známy aj ako "tigria figa," je jedinečná odroda figovníka s atraktívnymi pruhovanými plodmi.
Pestovanie figovníka:
Pestovanie figovníka (Ficus carica) je obľúbené najmä v teplejších a miernych oblastiach, pretože figovník potrebuje dostatok slnka a tepla, aby dobre rástol a prinášal kvalitné plody.
1. Výber stanovišťa
Figovník potrebuje slnečné a teplé miesto, ktoré je chránené pred silnými vetrami. Najlepšie rastie na južných svahoch alebo v záhradách, kde je slnečné svetlo po väčšinu dňa. Je dôležité, aby pôda mala dobrú drenáž, pretože figovník neznáša stagnujúcu vodu.
2. Pôda
Preferuje teplé, mierne kyslé až neutrálne pôdy, ktoré sú dobre priepustné. Môže rásť aj v chudobnejších pôdach, avšak najlepšie plodí na pôdach obohatených organickými látkami. Dôležité je, aby sa pôda nezadržiavala príliš veľa vlhkosti.
3. Výsadba
Rastlina sa môže vysádzať buď zo semien, alebo skôr z odrezkov alebo štepení, ktoré sa lepšie ujímajú. Výsadbu je dobré vykonať na jar, keď pominie riziko mrazov. Vzdialenosť medzi jednotlivými stromami by mala byť asi 3-4 metre, pretože figovníky majú pomerne širokú korunu.
4. Zalievanie
Figovník potrebuje pravidelné zalievanie, najmä počas obdobia rastu a dozrievania plodov. Avšak je dôležité zabrániť premočeniu koreňov, pretože to môže viesť k hnilobe. V zime, počas vegetačného pokoja, sa zálievka obmedzuje.
5. Hnojenie
Hnojenie by malo byť primerané a malo by sa robiť na jar, pred obdobím aktívneho rastu. Používajú sa organické hnojivá, ako kompost, alebo vyvážené minerálne hnojivá. Hnojenie je obzvlášť dôležité pre stimuláciu rastu a produkcie plodov.
6. Strihanie
Strihanie figovníka nie je nevyhnutné, ale môže byť užitočné na udržiavanie formy stromu a stimuláciu lepšieho výnosu. Môžete odstrániť staré, suché alebo poškodené konáre, prípadne zakrátit výhony na požadovanú veľkosť. Je lepšie vykonávať strihanie na jeseň alebo skoro na jar, pred začiatkom vegetačného obdobia.
7. Ochrana pred mrazom
Figovníky sú citlivé na mráz, najmä mladé rastliny. Ak sa pestujú v oblastiach s chladnejšími zimami, mali by byť v zime chránené. Môžete ich obaliť do netkanej textílie alebo ich presunúť do chránených miest, ako sú skleníky alebo zimné záhrady.
8. Zber a plody
Plody figovníka, známe ako figy, dozrievajú v lete až začiatkom jesene. Pri niektorých odrodách začiatkom leta a druhý krát koncom leta až do mrazov .Zberá sa ich, keď sú úplne zrelé, čo sa pozná podľa ich mäkkej textúry a zafarbenia (zelené figy dozrievajú do žltozelených alebo fialových odtieňov). Plody sa môžu konzumovať čerstvé alebo sušené.
9. Choroby a škodcovia
Figovníky môžu trpieť niektorými chorobami, ako je hniloba koreňov, plesne alebo škodcami, ako sú vošky a roztoče. Prevencia zahŕňa pravidelnú kontrolu rastlín a používanie prírodných pesticídov alebo iných ekologických opatrení na ochranu.
10. Záver
Figovník je krásna a produktívna rastlina, ktorá sa dá úspešne pestovať v teplých klimatických podmienkach. Vyžaduje slnečné stanovište, dobre priepustnú pôdu a pravidelnú starostlivosť, no odmení vás lahodnými plodmi, ktoré sú výborné čerstvé aj sušené.